STRONA GŁÓWNA
CZĘSTOCHOWA
INFO O STADIONIE
HISTORIA
PRZED REMONTEM
PROJEKT
PRZEBUDOWA
KONTAKT
LINKI
FORUM
DOWNLOAD
ARCHIWUM


PODSTAWOWE INFORMACJE O "ARENIE CZĘSTOCHOWA"

Stadion Miejski
ADRES:
ul. Olsztyńska 123/127,
42-200 Częstochowa,
tel. +48 34 361-94-99

POJEMNOŚĆ STADIONU:
16.850 (docelowo 19.100)
DŁUGOŚĆ TORU:
368 m
NAWIERZCHNIA TORU:
sjenitowa
LICENCJA TORU:
303
REKORD TORU:
Ryan Sullivan
63,58 sek.
07.05.2006
(plan stadionu za www.ckmwlokniarz.pl)

SPRAWDŹ JAK DOJECHAĆ NA "ARENĘ CZĘSTOCHOWA"

Plan Miasta
(źródło www.wlokniarz.net)

CENY BILETÓW NA SEZON 2006

Ceny biletów na nowy sezon żużlowy wynoszą odpowiednio:
Bilet normalny 22 zł.
Bilet ulgowy 16 zł.
Bilet na sektor centralny 35 zł.
Program zawodów 3 zł.

Biletu nie musi kupować młodzież do lat 7.
Bilet ulgowy przysługuje młodzieży szkolnej z ważną legitymacją (szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie, studenci do 25 roku życia)

Cena programu 3 zł.

PRZETARG NA WYKONANIE MODERNIZACJI STADIONU ROZSTRZYGNIĘTY

Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie remontu Stadionu Miejskiego przy ul. Olsztyńskiej. Stadion remontować będzie konsorcjum dwóch firm:
Cz.P.B.P. PRZEMYSŁÓWKA Spółka Akcyjna ul. Pułaskiego 25 42-217  z
Częstochowy oraz K.P.B.P. BUDUS S.A ul. Barbary 21 40-053 z Katowic.

Cena oferty brutto wynosi 19 mln 128 tys. 295,73 zł za przedstawione w przetargu zakresy obejmujące: przebudowę trybuny ziemnej, wykonanie instalacji teletechnicznych; wykonanie lokalnej kotłowni gazowej w istniejącym budynku klubowym. W przyszłości w ramach pierwszego etapu zostanie także przebudowana wieża sędziowska. Postępowanie prowadzone było w trybie przetargu nieograniczonego. W przetargu złożono dwie oferty. Drugą była firmy Budimex-Dromex S.A. Oddział południowy z Krakowa, która wyceniła swoją usługę na 20 mln 680 tys. 538 zł 4 grosze.

Zakres prac:

- rozbiórka istniejących trybun sektorów wraz ze schodami wewnętrznymi   między sektorami, stopniowania, ławek;
- budowa nowego stopniowania wraz z montażem nowych siedzisk;
- wykonanie odwodnienia trybun wraz z nowym odcinkiem kanalizacji   deszczowej i zbiornikiem retencyjnym;
- wykonanie instalacji oświetlenia toru i widowni;
- korekta nasypów i ciągów komunikacyjnych na stadionie (korona, pochylnie,   dojścia), schodów oraz wyjść ewakuacyjnych.
- nagłośnienia i monitoringu stadionu;
- przygotowania instalacji elektronicznej tablicy informacyjnej bez kosztów   zakupu i montażu tablicy;
- wykonania nowej instalacji pomiaru czasu;
- wykonania nowego oświetlenia ostrzegawczego toru.
- rozbiórki budynku wieży sędziowskiej;
- budowy nowego budynku wieży sędziowskiej;
- budowy nowego zadaszenia trybuny głównej.

Prace nie będą obejmować toru żużlowego (zmian w geometrii i nawierzchni), jak również sposobu jego funkcjonowania)
gdyż został on wyremontowany w ostatnich latach, z funduszy przekazanych przez Urząd Miasta.

Jak będzie wyglądał ?

Stadion będzie mieścił 19 tys. 100 miejsc siedzących - krzesełkowych. Na stadionie powstanie w przyszłości tablica świetlna umożliwiająca przekaz medialny prezentację wideo tego, co się dzieje na stadionie. Na razie na dwóch zadaszonych trybunach będzie blisko 3 tysiące miejsc. Jednak nie ma obecnie żadnego wymogu stawianego dla zadaszenia trybun nawet dla stadionów żużlowych organizujących Grand Prix. Przebudowana będzie główna trybuna. Stanowiska sędziowskie będą miały znacznie lepszą widoczność. Na budynku zapewnione zostaną stanowiska na dwie kamery telewizyjne. Dobudowane do obecnych budynków klubowych zostaną dwa budynki, których główna ściana zarazem pełnić będzie rolę zadaszonej trybuny z blisko 2300 miejscami. Z parteru wyjeżdżać będą na tor żużlowcy. W tej części przewidziano m.in. część gastronomiczną, kilkanaście stanowisk dla dziennikarzy, stanowiska obsługi. Oczywiście dookoła stadionu zostaną wybudowane parkingi dla widzów, vipów, obsługi technicznej, policji, straży
pożarnej. Przebudowane zostaną sanitariaty. Stadion ma być monitorowany: nad bezpieczeństwem ma czuwać kilkanaście kamer, w tym 3 obrotowe.
Całość kosztować będzie 40 mln złotych, zrealizowana będzie w dwóch etapach. W pierwszym, do kwietnia 2006 roku, mają być wykonane trybuny i oświetlenie stadionu.

Trochę o oświetleniu...

W przypadku masztów do tak wielkiego obiektu jak Stadion Miejski przy Olsztyńskiej, wokół stadionu musiałyby powstać jedne z najwyższych masztów w Polsce - 2 po ok. 60 metrów oraz 2 po 63 metry. Aby mogły stanąć na tym terenie, należałoby postawić fundamenty na 8 metrowych palach, na nich kilkumetrowa podstawa z betonu. Taki wykop naruszyłby skarpy. Projektanci na świecie odchodzą od tego typu rozwiązań, bowiem przy 4 masztach nie będzie możliwe dalsze zadaszenie trybun. Tymczasem umożliwia to rozwiązanie zastosowane w Częstochowie: 26 masztów po kilkanaście metrów. W przypadku budowy dalszego zadaszenia zdejmujemy oświetlenie z masztów na koronie i instalujemy na krawędzi dachu. Oświetlenie zaprojektowane daje natężenie 1700 luksów, średnie natężenie 1000 luksów.Na torze od 100 do 1400 luksów. Jeśli będzie potrzeba, można na istniejących słupach zamontować silniejsze.
Tymczasem regulamin GKSŻ nakazuje stosować dla potrzeb transmisji oświetlenie tylko o natężeniu 900 luksów mówiła projektantka przebudowy częstochowskiego stadionu, Anna Kasprzyk podczas prezentacji projektu - Na murawie będzie można organizować imprezy masowe, bowiem natężenie oświetlenia będzie tam wynosiło ponad 220 luksów to jest więcej niż teraz na tej oświetlonej sali sesyjnej: można organizować imprezy, koncerty, wystawy.
Projektowane są kilkakrotnie tańsze od 4 masztów są też znacznie tańsze w obsłudze. Oświetlenie przy zaprojektowanej wysokości (kilkanaście metrów) można by konserwować dzięki zwykłej zwyżce.

Jakie koszty ?

W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym mamy na stadion zapisane 40 mln złotych, w tym 10 milionów z budżetu miasta. Już skierowane zostały wnioski o wsparcie. Trafiły do Urzędu Marszałkowskiego o uwzględnienie nas w kontrakcie wojewódzkim. Drugi wniosek trafił do Ministerstwa Edukacji i Sportu. Dotyczy przyznania nam środków z rezerw z totalizatora sportowego. Poszły też dwa wnioski o finansowanie do Ministerstwa Edukacji i Sportu: do podsekretarza stanu oraz do Ministra. Niewykluczone, że wystąpimy także do Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

 

Źródło: www.czestochowa.um.gov.pl